תחזוקת מחשבים ורשתות תקשורת

תחזוקת מחשבים היא הגישה המנוגדת למתודיקה העבודה – אם זה לא מקולקל – אל תטפל בזה.

אפתח בדוגמה פופולארית לשתי הגישות: פונקציית האיחוי בדיסק הקשיח.

ראשית אסביר מה משמעות המילה "איחוי" כאשר זה נוגע לדיסקים קשיחים.
נניח סיטואציה פשוטה בה הנכם כותבים מסמך, מסיימים ושומרים אותו. בדוגמה זו  המסמך נכתב בחלק בדיסק, נניח נכתב בחלקים 1-10. לאחר שסיימתם את כתיבת המסמך הראשון פתחתם מסמך חדש והמסמך השני שלכם נכתב בחלקים בדיסק 11-20. עד כאן הכול טוב ויפה. אך מה קורה כאשר אתם רוצים כעת להמשיך ולהוסיף דברים למסמך הראשון, התוספת שלכם תכתב בדיסק ממקום 21-25. וכך בפעם הבאה שתעבדו על המסמך הראשון המחשב 'יקרא' את הנתונים מ 1-9, בנקודה העשירית יהיה לו 'חץ' המורה לו להתקדם לחלקים 20-25 וכך הלאה.
ההפניות הללו מאטות את פעולת המחשב ולאחר תקופת זמן הדיסק מתמלא ב'חיצים' מסוג אלו.
פעולת האיחוי לוקחת את החלקים המופרדים ומקבצת אותם לחלק אחד, כך שהמסמך הראשון שכתבתם יהיה בחלקים 1-15, והמסמך השני יתחיל מ 15 ויסתיים ב 25.
כאשר עושים פעולה זו פעם בכמה שנים, זו פעולה ארוכה מאד מאחר והתוכנה המאחה עוברת על כל פיסת דיסק.
גישת התחזוקה מעוניינת להפעיל את תוכנת האיחוי בתדירות גבוהה. אך האם פעולת האיחוי התדירה לא, ההפעלה החוזרת והנשנית של הדיסק, לא גורמת ליותר שחיקה של הדיסק ורכיביו מאשר התגמול על פעולת האיחוי?

דוגמה טובה נוספת היא החיסכון בחשמל: האם הכנסת מחשב ל"מצב שינה", בעת אי עבודה, בכדי לחסוך בהוצאות החשמל הינה תועלתית בטווח הרחוק? האם בכך שאנחנו מאמצים רכיבים במחשב להידלק מחדש בכל פעם אינה שוחקת אותם יותר וגורמת להוצאות כספיות בעת החלפתם?
ניתן לשאול, האם כיבוי האוטו ברמזור בכדי לחסוך בדלק, אכן גורמת לחסכון בטווח הרחוק? האם שחיקת ה'סטארטר' אינה מבטלת את החסכון בדלק?

תחזוקת מחשבים, כוללת חומרה תכונה וציוד היקפי.

רכיבים מסוימים במחשב, כמו המאווררים הפיסיים בתוך המחשב, נוטים להתלכלך באבק ולכן לא לעבוד כראוי. מאווררים לא תקינים עובדים לאט יותר ולכן המחשב מתחמם, כתוצאה עובד יותר לאט, בדומה לגופנו שעובד לאט יותר באזורים חמים. ישנו מאוורר שצמוד למעבד, המקרר את המעבד עצמו, ישנו מאורר במארז המוסיף אוורור וישנו מאוורר נוסף בתוך יחידת הספק כוח וישנם דגמים מסוימים של כרטיסי מסך שמכילים מעבד משל עצמם ועל כן מאוורר נוסף, קטן, בכרטיס מסך עצמו.
ניקוי באמצעות מפוח, ספריי לחץ אוויר או אפילו שואב אבק, יתרמו לעבודה מהירה יותר של המחשב.

תכונה של מערכת ההפעלה Windows היא שמירה על קבצים זמניים, ואי מחיקתם באופן ייזום על ידי המערכת. כל פעולה שאתם מבצעים במחשב, כל גלישה, כל התקנה, כל פתיחת מסמך, או שינוי אחר נרשמים בקובץ זמני, בתיקייה זמנית שמערכת ההפעלה לא מוחקת בצורה עצמאית אף פעם.
דרך מומלצת מאד לתחזוקת המחשב היא מחיקת כל תוכן התיקיות TEMP. ישנם מספר תיקיות TEMP במחשבכם, בכונן C, תחת תיקיית windows, תחת תיקיית System32 והתיקייה החשובה היא תחת השם משתמש שלכם (הגעה בקלות לתיקייה זו – התחל -> הפעלה – >רשמו ולחצו אנטר).

תוכלו גם להיעזר בתוכנות שמיועדת לטכנאים, וכמותם יש רבות. החל מדיסק טכנאים שלם, שמכיל עשרות תוכנות לבדיקות ותיקונים, Hiren's Boot CD, וכן תוכנות ייעודיות עבור צרכים ספציפיים כמו תוכנה לבדיקה החום במעבד ובמארז, כלי מציאת הסיסמה לחשבון הדואר באאוטלוק, סיסמאות לרשת האלחוטית ועוד רבים. כלים למציאת כל רכיבי החומרה במחשב כגון SIW וכלים הבודקים את תקינותו הכללית של המחשב וכן נותנים ציון למחשבך בהשוואה למחשבים אחרים בעולם, כלי לבדיקת מה הגודל של כל תיקייה במחשב בכדי למצוא מדוע הדיסק הקשיח מלא, כלי אנטי וירוס לסריקה ללא התקנה, כלי לניתוח "מסך כחול".
כמובן שבאינטרנט ישנם עוד הרבה מאד כלים ותוכנות, אך הישמרו. לעיתים כלים שמיודעים לתועלות יכולים לעשות נזק. אל תתקינו כל תוכנה אלא אם יש לכם גיבוי ראוי.

תחזוקת רשתות תקשורת

בחלק זה נמליץ לגבות את הגדרות הראוטר שלכם, לקובץ CFG.
בעת הצורך (נגיד לאחר הפסקת חשמל שהראוטר התאפס לברירת מחדל יצרן) גיבוי זה יאפשר להתאושש חזרה למצב עבודה תוך דקות במקום תוך שעות.

כל ארגון שעובד עם שרת דואר Exchange, צריך לחסום את פורט 25, הלו הוא הפורט של ה SMTP מכל המחשבים ברשת הארגונית ולפתוח פורט זה רק עבור השרת.
אחרת, במידה ומחשב אחד בארגון יהיה בו וירוס כל הדומיין שלכם יירשם כ Spammer.

צור איתנו קשר

משרד: 077-3295609
פקס: 077-3291609
נייד: 052-5661050
אי-מייל: info@it4u.co.il
כתובת: בית עובד 13, תל-אביב.
הוראות הגעה

 

או דרך הטופס הבא: