תשתיות תקשורת מחשבים

הקמת רשת תקשורת מחשובית כוללת בתוכה הרבה מונחים ומושגים ואנו נפרט את החשובים מבניהם במאמר זה.

סוויץ', ראוטר, ארון תקשורת, cat6, סיבים אופטיים, רשת אלחוטית, טווח כתובות, TCP, פרוטוקולים ופאקטים, קצרה היריעה מלפרט את כל עולם התשתיות אבל לשם הכרת היסודות של תחום זה נעבור על המונחים הבסיסים ועל הרשת הבסיסית.

המוצר הבסיסי בתחום רשתות המחשבים הוא הסוויץ'.
הסוויץ' הוא המוצר הראשוני בתחום הרשתות והוא מוצר טיפש למדי. אפשר להקבילו למפצל חשמל שבשקע. למעשה הסוויץ' מפצל נקודת רשת אחת למספר נקודות. ולכן, כאשר תחברו שני מחשבים באמצעות שני כבלי רשת לסוויץ' אחד הרי לכם רשת בין שני מחשבים. שני המחשבים יכולים 'לדבר' בניהם, להעביר קבצים ולבצע שיתופים.

פעולת העברת הקבצים והשיתוף בין המחשבים מתבצע באמצעות פרוטוקול. ז"א לא מספיק שביצעתם פעולה פיסית של חיבור שני המחשבים בכבל רשת לסוויץ' אחד על המחשבים גם לדעת לדבר אחד עם השני באמצעות פרוטוקול מוסכם. הפרוטוקול המוסכם על כל יצרניות מערכות ההפעלה היום (2013) בעולם הוא הפרוטוקול בשם TCP/IP. פרוטוקול זה בנוי הן במערכות מסוג Windows, והן בלינקוס וב MAC iOS.
פרוטוקול זה הוא מעין נוהל המורה למערכת ההפעלה כיצד 'לדבר' עם מחשב אחר שברשת שלכם.

לפני שנמשיך לדבר על הפרוטוקול TCP/IP נחזור לרגע אל הכבלים שחיברתם ונבחין במהירות העבודה שלהם.
המהירות הסטנדרטית, הפופולרית ביותר בעולם הרשתות היא מהירות של 100 MB. קרי, מהירות העברת הנתונים בין המחשבים היא 100 MB לשנייה. בשנים האחרונות, עם התפתחות עולם התקשורת והעלייה בנפח הקבצים, חודרים לשוק מוצרים שתומכים במהירות של 1000 MB, אשר מקלים מאד על העבודה של ארגונים אשר עובדים עם קבצים גדולים, לדוגמא, לעובדי סרטוט בתוכנת אוטוקאד.
נניח שסרטט עובד על מחשבו, בעוד כל המידע והקבצים נמצאים על המחשב השני, והקובץ של הסרטוט הוא 1 GB. בכל פעם שהסרטט פותח את הקובץ, נפח של 1 GB עובר ברשת (דרך הסוויץ') אל המחשב שלו. אם תגדילו את מהירות התעבורה הדבר ישפיע בצורה מידית על מהירות פתיחת הקובץ במחשב של הסרטט.
לשם יצירת רשת של 1000 MB, עליכם לדאוג לכך שהסוויץ' שברשותכם יתמוך במהירות זו (תדאגו לרכוש אחד כזה), וכמו כן כרטיס הרשת אשר בתוך המחשב צריך לתמוך במהירות זו (מחשבים מהשנים האחרונות תומכים כבר במהירות זו, אבל תוכלו לבדוק זאת במאפייני הכרטיס רשת אשר נמצא ב "מנהל ההתקנים") וכמו כן כבלי הרשת שחיברתם לסוויץ' עליהם לתמוך במהירות זו.
כבלי רשת מסוג CAT5 (הסטנדרטיים) אינם תומכים במהירות זו והם מוגבלים ל 100 MB.
כבלי רשת מסוג  CAT 5e ו CAT6  תומכים במהירות של 1000 MB. (כבלי רשת מסוג CAT7 כבר תומכים במהירות גדולה יותר של 10000 MB).
לשם סיכום הפסקה האחרונה אומר שלמען רשת של 1000 MB עליכם לדאוג שכל התשתית – כרטיס רשת, כבל וסוויץ' יתמכו במהירות זו.

בכדי שנוכל לחזור ולדבר על הפרוטוקול עלינו לעמוד בשלב זה על ההבדל בין סוויץ' לראוטר.
סוויץ', כפי שצוין הוא מכשיר טיפש. הוא מאפשר לכם לבצע רשת בין מספר מחשבים. אך מה לעשות כאשר אתם לא מסתפקים בגישה רק לרשת אחת ומעוניינים בגישה גם לרשת אחרת, לדוגמא לרשת האינטרנט?
לשם כך עליכם להשתמש במכשיר מסוג ראוטר, 'נתב' בעברית.
המכשיר ראוטר יודע לנתב בקשות למידע, בין הרשת שלכם לבין הרשת השנייה (קרי, האינטרנט), ולכן נקרא נתב. כך אפשר לבצע רשת בין המחשבים במשרד והן לחבר אותם לאינטרנט.
יש לציין שמרבית הראוטרים כוללים בתוכם גם סוויץ'. לדוגמא המודם שאתם מקבלים מבזק, משמש הן כמודם (שמתקשר לספק), הן כראוטר (מנתב מספר מחשבים לרשת האינטרנט) והן כסוויץ'. בגב המכשיר יש 4 'חורים' צהובים המיועדים לארבעה מחשבים ברשת הפנים-משרדית והנקודות הצהובות הללו משמשות הסוויץ'.
אם יש במשרדכם יותר מארבעה מחשבים, ונגמרו לכם 'החורים הצהובים' (קרי רשת ה LAN) במודם של בזק, תוכלו לחבר לאחד החורים הצהובים כבל רשת אל מכשיר סוויץ' ואל הסוויץ' את שאר המחשבים.

אם נחזור לדבר על הפרוטוקול TCP/IP, לשם השלמת הרקע, ונחזור לדוגמא המקורית שבה יש לכם שני מחשבים מחוברים לסוויץ' אחד תגלו שלמרות שהתקנתם הכול כהלכה עדיין אינכם יכולים לבצע שיתוף ולגשת ממחשב אחד למחשב השני.
מדוע? מפני שחסרה לכם הגדרת הרשת, קרי כתובת IP.
הפרוטוקול TCP/IP משמעו העברת קבצי נתונים (TCP) בין מחשבים שלכול מחשב יש כתובת IP ייחודית.
סוויץ", כפי שאמרנו מכשיר טיפש, אינו יודע לחלק כתובות ולכן נאמר שאם יש לכם שני מחשבים אשר מחוברים לסוויץ' עליכם להגדיר לשניהם כתבות IP באותו הטווח. לשם פשטות העניין נאמר שאם למחשב ראשון תתנו כתובות IP של 10.0.140 ולמחשב השני כתובות 10.0.0.141 השלמתם את התהליך וכעת הרשת שלכם בנוייה כהלכה ועובדת.
מכשיר מסוג ראוטר יודע לחלק כתובות בצורה אוטומטית וכך כל מחשב ברשת יקבל כתובת IP אוטומטית מהראוטר. (יש לוודא שהפונקציה של DHCP היא ב Enable  בכדי שהאפשרות הזו תופעל).

כעת הרשת שלכם מוגדרת ובנויה כהלכה.

לשם הוספת פונקציונליות של רשת אלחוטית עליכם לקנות מכשיר מסוג Access Point.
במידה והראוטר שלכם אינו בעל יכולות אלחוט עליכם להוסיף Access Point אשר למעשה מחלק כתובות IP, בהישענות על הראוטר שלכם ולא ברשת נפרדת.

במשרדים בהם רוצים לתת לאורחים המגיעים חיבור לרשת אלחוטית אך לא רוצים שהם יהיו חשופים למידע הארגוני מומלץ לרכוש קו אינטרנט נוסף (בעלות של כ 100 ₪ לחודש) וכך להגן על המידע.

ומה עושים כאשר העברת כבלי רשת היא תהליך מסובך? לדוגמא בממ"ד או בחדרים מרוחקים.  היום ישנם פתרונות להעברת רשת בין שתי מקומות על גבי רשת החשמל הבנויה כבר בקיר ללא צורך בחציבה נוספת או בתעלות. העלות היא כ 450 ₪ (ועוד 250 ₪ לכל נקודה נוספת).

צור איתנו קשר

משרד: 077-3295609
פקס: 077-3291609
נייד: 052-5661050
אי-מייל: info@it4u.co.il
כתובת: בית עובד 13, תל-אביב.
הוראות הגעה

 

או דרך הטופס הבא: